Volebný zápisník: O čom sú naozaj prezidentské voľby

Autor: Andrej Kiska | 26.2.2014 o 18:40 | Karma článku: 18,07 | Prečítané:  8209x

Nedávno som v tomto zápisníku sľúbil napísať, čo ma vo volebnej kampani prekvapilo, na čo som naozaj nebol zvyknutý. Denne poskytujem dva aj tri rozhovory médiám, odpovedám na anketové otázky, a neovplyvním, čo sa ma pýtajú. Zároveň sa denne stretávam so stovkami občanov, tento týždeň napríklad v Dolnom Kubíne, Ružomberku, dnes v Liptovskom Mikuláši... A tam sa mi väčšina ľudí kladie spravidla úplne iné otázky.

Netvrdím, že na týchto stretnutiach hneď presvedčím každého. Ale otázky ľudí ma presviedčajú o správnosti kandidatúry. Moje skúsenosti s nefungujúcou ekonomikou, ktorá dusí živnostníkov, alebo so zdravotníctvom, v ktorom je pacient na poslednom mieste, alebo s nefungujúcim sociálnym systémom, a pravdaže korupcia  - toto sú skutočné problémy ľudí, ktoré ma pred viac ako rokom doviedli ku kandidatúre. A nenechám sa odradiť od môjho presvedčenia, že toto sú a musia byť témy voľby prezidenta.

Potom mám v kampani aj iné stretnutia. Napríklad s troma sudcami Najvyššieho súdu. Sympatickí ľudia, skúsení odborníci, ktorým ide o dobro slovenskej justície. Vlastne by človek čakal, že v takomto postavení, na špičke justície, žijú v odbornom svete zložitých právnych otázok. Že žijú vysoko sofistikovanými filozofickými otázkami o miskách váh spravodlivosti.

Človek by si to vlastne želal, aby to tak mohlo byť. Bohužiaľ, aj ich reálny život je o základných prekážkach, s ktorými sa slušní a čestní sudcovia stretávajú, o klanovom prostredí, v ktorom žijú a pracujú, o zavrhnutiahodných praktikách, na ktoré narážajú.

V rovnako čase čítam, ako sa v parlamente údajne chystá veľká dohoda o ústavných zmenách. Na jednej strane vládna strana navrhuje zmeny v justícii, ktoré oznámil jej predseda a prezidentský kandidát len pár týždňov pred prezidentskými voľbami. Na druhej strane opozičná strana, ktorá zasa pár týždňov pred prezidentskými voľbami navrhuje ústavné zmeny o rodine.

Navrhovatelia pôsobia roky v parlamente a vo vláde, Roky mali dosť času, v prípade justície hlavne povinnosť niečo urobiť. Ale spomenuli si akurát teraz, pred prezidentskými voľbami. A pretože sa im zdá, že im to môže v prezidentskej kampani ešte vylepšiť si pozíciu, dokážu sa "dohodnúť" aj za šesť dní?

Kandidujem aj preto, aby politici riešili skutočné problémy skutočných ľudí - a nielen pred voľbami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polícia obvinila Kotlebu za šeky na 1488 eur

Banskobystrickému županovi hrozí za prejavovanie sympatií k extrémistickým hnutiam šesť mesiacov až tri roky.

DOMOV

Policajti koncerty neonacistov nezastavili, lebo je to ťažké

Nabehnúť na koncert extrémistov nie je jednoduché.

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.


Už ste čítali?