Ak nezbúrajú múry, budeme mať problém

Autor: Andrej Kiska | 27.11.2013 o 11:31 | Karma článku: 22,00 | Prečítané:  10040x

V Brezne na stretnutí s občanmi to ľudia definovali jasne: "Žijú si v Bratislave ako vo veži zo slonoviny. O našich problémoch nič nevedia. Alebo nechcú vedieť. Do čerta s nimi, politikmi..." Čo sa to stalo s našou spoločnosťou za posledných 20 rokov? Čo sa to deje s našou demokraciou? Kde sa berie ten obrovský pesimizmus, hromadný útek mladých, nárast extrémizmu?

Odpoveď ľudia poznajú sami a nahlas ju aj hovoria. Tradiční politici si okolo seba postavili múry. Uzavreli sa do vlastného sveta, žijú akoby v inom vesmíre. Zdevastované zdravotníctvo? Nevymožiteľnosť práv občanov? Korupcia? Potkýnajúca sa ekonomika? Upadajúce školstvo? Rómska otázka? Tisíckrát vypovedané, tisíckrát vypočuté. A riešenia? Niekedy sa zdá, že politici riešenia už ani nepredstierajú.

Nevedel som, či sa mám smiať alebo plakať, keď som videl, ako naši politici reagovali na výsledky druhého kola volieb v Banskobystrickom kraji. Najskôr sa navzájom dourážali. Po pokore ani stopy. Niektorí prehodili čosi o ohrození demokracie. A potom, keď si navzájom dobre naložili, ako sa vraví, v pokoji sa rozišli do svojich domovov.

Nechcem hádzať všetkých politikov do jedného a toho istého vreca. Ale všimli ste si to aj vy? Mám neodbytný pocit, akoby mali chuť viac rozprávať o extrémizme a Kotlebovi, než že by dostali chuť hovoriť o reálnych problémoch reálnych ľudí. Áno, vrátane tých našich spoluobčanov, ktorí ho volili.

Chápem, je to jednoduchšie. Aj reči o ohrození demokracie znejú akože štátnicky zodpovedne. Ale kto z najvyšších ústavných činiteľov alebo úradujúcich politických lídrov povedal čokoľvek, z čoho by ste mali dojem, že pochopil - a že dokáže vyviesť krajinu zo stagnácie, v niektorých oblastiach už aj z úpadku. Alebo sa aspoň pokúsil. Niektorí radšej nepovedali vôbec nič.

To je všetko?

Netvrdím, že je jednoduché začať naprávať, čo sa roky a desaťročia zanedbávalo. Na to, kam sa naša krajina občas nenápadne, inokedy až veľmi nápadne zosúva, nie je zázračný liek.

A dobre chápem, ako je dnes ťažké rozlíšiť ešte "len" obyčajný hnev a frustráciu ľudí od presvedčeného extrémizmu. Ale to vzájomné obviňovanie a urážky, ktoré nám niektorí tradiční dlhoroční skúsení politici predviedli - to je naozaj všetko?!

"Keď sa teraz stretnem so známym, prvá otázka je o zdraví, a hneď druhá, či mám prácu," povedal mi nedávno pán, naozaj len zhodou okolností to bolo v Banskej Bystrici. Týmto žijú rodiny všade.

Na každom jednom stretnutí, ktorých mám teraz po celom Slovenku dosť, sa ľudia sťažujú na zdravotníctvo, v ktorom je pacient až na poslednom mieste.Po všetkých, ktorí si v ňom musia najskôr spraviť biznis. Mladí chcú zo Slovenska zutekať a tridsiatnici zvažujú, či si môžu dovoliť druhé dieťa. Rodičia nám dožívajú a umierajú často v nedôstojných podmienkach. Veľakrát v extrémne nedôstojných.

A teraz nám všetko zatieni debata o extrémizme? Myslíte si, že sa cez to prefilozofujeme? Páni politici, prestaňte diskutovať, a riešte problém. Ale najskôr zbúrajte ten vysoký múr, ponad ktorý sa už problémy riešiť nedajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polícia obvinila Kotlebu za šeky na 1488 eur

Banskobystrickému županovi hrozí za prejavovanie sympatií k extrémistickým hnutiam šesť mesiacov až tri roky.

DOMOV

Policajti koncerty neonacistov nezastavili, lebo je to ťažké

Nabehnúť na koncert extrémistov nie je jednoduché.

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.


Už ste čítali?