Stop lekárom - gaunerom!

Autor: Andrej Kiska | 29.10.2013 o 11:01 | (upravené 29.10.2013 o 12:50) Karma článku: 19,78 | Prečítané:  15676x

Tento blog som začal písať už pred rokom. Vtedy mi zavolala mamička s ťažko chorým synom, Lukášom: "Prosím, pomôžte. Lekár nám odmieta operovať dieťa, kým mu nedáme úplatok. Jeho stav sa každý deň zhoršuje a my nemáme peniaze na úplatok."

Špinavá práca

Chlapca pripravili na operáciu, oholili mu hlavu a presunuli sa na neurochirurgiu. Z nej po chvíli vybehol pán doktor, zahundral, že chlapec má zlé výsledky, že je to špinavá práca, že ju robiť nebude. Ale keď rodičia chcú, o piatej majú prísť za ním a dohodnú sa. Ďalšia mamička rodičom otvorila oči - musia dať úplatok tisíc eur.

Rodina rozmýšľala, že si na stretnutie vezme niečo na nahrávanie, aby lekára prichytili. Radili sa o tom s príbuzným, policajtom. Ale strach o dieťa, ktorého stav sa zo dňa na deň zhoršoval, bol silnejší. Rodičia energiu sústredili na inú nemocnicu, kde ich syna prijali a o pár dní aj operovali.

Keď som sa radil s políciou a začal blog o Lukášovi písať, uvedomil som si, že nestačí len kritizovať a nadávať, že je nutné niečo reálne spraviť. Zabojovať za ľudí, ktorí sa sami nevedia brániť.

Prečo im to dovolíme?

Na Slovensku je skoro 20- tisíc lekárov. Väčšina napriek marazmu, ktorý vidia, sa obetavo stará o naše zdravie. Ale nájdu sa aj takí, ktorí kvôli úplatku neváhajú riskovať  život pacienta. Spájajú korupciu s tým najcennejším - našim zdravím. Ich kolegovia ich sami nazývajú gaunermi.

Gauneri si dávajú pozor a používajú prešpekulované spôsoby vynucovania úplatkov. Hovoria v hádankách, symbolicky. Sťažujú sa na vyťaženosť a nedocenenosť, ale naznačujú ochotu v „tomto výnimočnom prípade" pomôcť.

Prestanú prijímať telefón, neodpovedajú na esemesky, sestričke dajú príkaz ďalšiu návštevu objednať o niekoľko mesiacov. Ležali ste vo fakultnej nemocnici a mali ste pocit, že o vás  sa nik nestará, ale okolo iných stále niekto behá? Každý človek rýchlo pochopí, že je nutné si starostlivosť kúpiť.

Ako je možné, že sa lekár zníži k takejto špinavosti? Je to tým, že v spoločnosti, kde "od priateľov a známych" dostávajú naši tradiční politici domy, autá a drahé hodinky, je pár sto eur smiešnou sumou? Alebo tým, že vidí ako tunelovaním zdravotníctva rozprávkovo zbohatlo množstvo ľudí?

A prečo nie sme ochotní sa s gaunermi pobiť? Pretože viac ako polovica z nás neverí súdnictvu a polícii a myslí si, že aj tak sa nič nezmení. A obávame sa, že lekára ešte budeme potrebovať a nesmieme si ho pohnevať.

Stop úplatkom

Text som konečne dopísal. Trvalo to dlho. Ale oddnes funguje projekt Stop úplatkom v zdravotníctve, ktorý spustila Transparency International a ktorý som inicioval a finančne podporil.

Jeho cieľom je poskytnúť obetiam lekárov-gaunerov pomoc v dvoch kritických okamihoch. Tým prvým je garancia náhradného lekára, ktorý zabezpečí kvalitné pokračovanie liečby. A tým druhým je kompletná právna a ľudská podpora pri oznámení úplatku a spolupráca so špičkovými odborníkmi na vyšetrovanie.

Všetci, ktorí nám chcete pomôcť - pacienti, lekári, dobrí ľudia - pridajte sa na stopuplatkom.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ribár požiada o odškodné v Štrasburgu. Na Ústavný súd mieria aj ďalší obvinení

Ústavný súd nariadil prepustneie z väzby po štrnástich rokoch.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koalícia má zarobené na ďalšiu krízu

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

KOMENTÁR

Zasmejme sa s Veronikou Remišovou

Nedostatok snahy jej vyčítať nemôžeme, s výsledkami je to horšie.


Už ste čítali?