Odkaz Harabinovi: Nikto nie je nedotknuteľný

Autor: Andrej Kiska | 26.9.2013 o 10:14 | (upravené 26.9.2013 o 13:12) Karma článku: 25,82 | Prečítané:  17030x

"V Štrasburgu seno nežerú, dúfam, že už to Harabin pochopil", skonštatoval člen Súdnej rady pri káve po jej skončení. O výjazdových zasadnutiach Súdnej rady pod vedením Štefana Harabina stačí čítať, aby človek vedel, že je zle. Včera som zasadnutie riadiaceho orgánu slovenského súdnictva v krásnom kraji na Gemeri na Teplom vrchu videl osobne.

Na Súdnej rade sme si vypočuli dôvody našej hanby v zahraničí a vysvetlenie, prečo nikto zo slovenských kandidátov nebol zvolený za sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Náš veľvyslanec pri Rade Európy to vysvetlil diplomaticky, ale jasne. Že si Súdna rada nemá robiť zo Štrasburgu srandu a má navrhnúť normálnych kandidátov. Že kandidáti by mali byť schopní vykonávať vysokú súdnu funkciu na Slovensku a proces výberu by mal byť transparentný. Žiadne teplé miestečko pre Harabinovu kamarátku.

Čo sa vlastne stalo? Zo siedmich uchádzačov boli štyria sudcovia. Súdna rada ale navrhla tých troch kandidátov, z ktorých ani jeden sudcom nebol! Prečo? S nádejou, že post získa vyvolená osoba. A pre istotu, aby sa v Štrasburgu nepomýlili,  ju rada dala na prvé miesto v kandidátke. Veľvyslanec jemne upozornil, aby kandidátov zoradili podľa abecedy, nie podľa toho, koho si želajú za víťaza.

Pozeral som sa na to a miešali sa vo mne hanba a odhodlanie. Súdnej rade vládne jeden muž. Harabin. Málo početnú opozíciu potiera okamžite. Štrasburg nie je Slovensko. To dnes bolo očividné.

Ale čo na Slovensku? Keď si drogový mafián priateľsky telefonuje s predsedom Súdnej rady a Najvyššieho súdu, a ten sa objíma s predsedom vlády, normálny človek musí pociťovať zlosť. Ale zlosť nestačí. A nesmie sa premeniť v bezmocnosť.

Už dopredu počujem tú otázku, že čo by som s tým ako prezident urobil. Veď Harabin je neodvolateľný a prezident nemá kompetencie.

Kompetencie? Každý byrokrat, ktorému sa nechce riešiť problémy, vám povie, že nemá kompetencie. Mám hlbokú úctu k Ústave a rozdeleniu moci. Ale to je všetko? Politika je o formalitách? Veci sa dajú meniť k lepšiemu iba s úradnou pečiatkou na papieri?

Prezidentské kompetencie bude mať hocikto, kto sa stane prezidentom. Ale dobrý prezident má autoritu.

Na stave súdnictva dnes v skutočnosti žiadnemu z troch najvyšších ústavných činiteľov nezáleží. Ak sa stanem prezidentom, táto bezmocnosť sa skončí.

Každý, komu Harabin a jemu podobní ublížia, musí vedieť, že prezident stojí za ním. Každý, kto sa pustí do zápasu o lepšiu justíciu, musí vedieť, že prezident je na jeho strane.

Budem sa pýtať vlády a ministra spravodlivosti. Budem chodiť do parlamentu. Prezidentský úrad bude otvorený každému poctivému sudcovi. Budem ich pozývať, vyzývať a povzbudzovať: nebojte sa, slušní ľudia stoja za vami, a teraz už aj prezident stojí za vami.

Lebo aj o tomto má byť prezidentský úrad. O autorite, ktorá pomáha, nie o alibizme, ktorý sa schováva za nedostatok kompetencií.

Hlas slušných ľudí, aj slušných sudcov bude počuť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polícia obvinila Kotlebu za šeky na 1488 eur

Banskobystrickému županovi hrozí za prejavovanie sympatií k extrémistickým hnutiam šesť mesiacov až tri roky.

DOMOV

Policajti koncerty neonacistov nezastavili, lebo je to ťažké

Nabehnúť na koncert extrémistov nie je jednoduché.

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.


Už ste čítali?