Politici chcú politikov, všetci ostatní chcú niečo iné

Autor: Andrej Kiska | 17.5.2013 o 9:38 | (upravené 17.5.2013 o 9:57) Karma článku: 20,49 | Prečítané:  2452x

Nedávno som sa zúčastnil prvej neoficiálnej prezidentskej debaty s Jánom Čarnogurským a Radoslavom Procházkom. Oproti mne stáli dvaja skúsení politici, bývalý premiér a rešpektovaný poslanec Národnej rady.

Diskutovali sme o rôznych veciach, ktoré voličov budú zaujímať. O chvíľu budú naše názory znieť z mnohých strán a dostanú sa ku každému, kto má záujem o túto krajinu. Ľudia začnú porovnávať, hodnotiť. A vyberať si.

Každý má inú, svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať dobrý prezident. Podľa agentúry Focus najviac ľudí chce, aby prezident bol nezávislý a čestný. A len 25% ľudí si myslí, že prezident by mal byť politik.

Väčšina politikov a politológov chce ale za prezidenta skúseného politika, alebo minimálne človeka, ktorý sa okolo politiky roky pohybuje. V ideálnom prípade sedel vo vláde alebo v parlamente, s každým sa pozná a vie ako fungujú zákulisné politické dohody. Jednoducho vie v tom chodiť, čo v ľudskej reči znamená, "ak chceš niečo dosiahnuť pomôžeme ti, ak ty potom pomôžeš nám." Majú pravdu. Pre nich by to bol dobrý prezident. Prezident politik.

Denne sa stretávam s ľuďmi, dostávam listy a čítam názory. Každý očakáva od prezidenta niečo iné.

Zamestnávatelia chcú prezidenta, ktorý pomôže zlepšiť podmienky pre podnikanie a tvorbu pracovných miest na Slovensku.

Študenti chcú prezidenta, ktorý im pomôže vybudovať podmienky, aby mohli slušne študovať a aby si po skončení školy vedeli nájsť prácu.

Učitelia chcú pomôcť s reformou školstva a zvýšením atraktívnosti ich povolania. Pacienti dostupnú zdravotnú starostlivosť a lekári kvalitné podmienky na prácu.

Intelektuáli a umelci chcú, aby prezident vniesol pečať svojej osobnosti do zmýšľania našich ľudí a pravdivo pomenoval javy v našej spoločnosti.

Väčšina ľudí chce, aby prezident nebol iba bábkou v rukách politikov, ale aby bol autoritou a stál na strane občanov a spravodlivosti.

Každý, s kým sa stretávam, má teda svoju predstavu, svoje očakávania. Čo ich ale spája, je potreba zmeny. Teda s výnimkou tých, ktorí sa roky pohybujú okolo politiky. Ale tých už máme asi všetci dosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tímová práca ako z učebnice. Bol to výborný deň, tešil sa Sagan

Víťazstvo bola tímová práca, povedal Sagan.

Stĺpček Petra Schutza

Účelovosť snaženia Kollára aj opozície pri kolúznej väzbe vyráža dych

Príbeh Pčolinského je absurdný.


Už ste čítali?