Do čerta s vami, manažéri. Nebojte sa, nemajte strach!

Autor: Andrej Kiska | 21.3.2013 o 9:36 | (upravené 23.3.2013 o 17:10) Karma článku: 18,83 | Prečítané:  32251x

„Andrej, tento rok 2% z dane naša firma už Dobrému Anjelovi nepošle. Vieš, bojíme sa. Ohlásil si kandidatúru a je jasné, že proti tebe budú kandidovať politici a stranícki nominanti. Chceme eurofondy a keď zistia, že sme pomohli organizácii, ktorú si založil, tak máme strach, že ich nedostaneme". Zasekol sa mi hlas. Takúto správu od priateľa, ktorého poznám roky, som nečakal.

Argument, že Dobrý Anjel funguje nezávisle a transparentne už sedem rokov a aj 2% z dane posiela do posledného centu rodinám s ťažko chorými deťmi nezabral. „Nehnevaj sa, mám strach. Však ich poznáš." Boli posledné slová riaditeľa.

Smutné. Strach niekedy víťazí

Prekvapenia pokračujú. Roky chodím prednášať. Zamestnancom podnikov a ich manažérom, študentom, zahraničným odborníkom. Diskutujeme o pomoci druhým a o hodnotách v živote človeka. Pred pár týždňami mi z personálneho oddelenia veľkej spoločnosti, kde som pre ich manažérov mal mať prednášku oznámili, že akciu musia zrušiť. S hanbou v hlase mi zlatá pani začala vysvetľovať, že dostali zákaz od vedenia. Žiadajú o príspevok od štátu a boja sa, že ho nedostanú. Celkom ma už dorazil rektor jednej univerzity, ktorý zakázal svojim študentom zúčastniť sa mojej prednášky...

Strach dokáže poraziť vnútorná sila človeka, presvedčenie, že koná dobrú vec. Niekedy je však vnútorná sila slabá - a strach víťazí.

Dva svety podnikania

Firmy a manažéri  sa rozdelili na dve skupiny. Jedna skupina musí spolupracovať, často priam „kolaborovať" s vládnou mocou. Štátnym podnikom dodáva svoje služby a výrobky, žiada o štátne dotácie, eurofondy, príspevky... Potom je druhá skupina, ktorá sa biznisu so štátom priam vyhýba. Aj keď často prichádzajú o lukratívne zákazky a dotácie, sú to šťastní ľudia, pretože si nemusia budovať známosti a uplácať politikov a nimi určených výpalníkov.

Dobrých manažérov spája jedno - smútok z poznania, čo všetko by sa dalo v našej spoločnosti vytvoriť, keby v nej bola hlbšie zakorenená morálka a keby ju riadili čestní a schopní ľudia.

Morálne princípy musia vždy stáť nad obchodom a peniazmi

Na čele každej skupiny ale stojí človek. Jednotlivec, osobnosť. Manažér, líder, vedúci... Človek z mäsa a kostí, ktorý má svoju hlavu a svoj názor. Svoju morálku, svoje hodnoty.

Ak sa boja úspešní ľudia postaviť proti vydieraniu, úplatkom, klientelizmu a klamstvám. Ak nedokážu práve úspešní ľudia trvať na morálnych princípoch, ako sa potom majú správať všetci tí, ktorí sa na nich pozerajú ako na svoje vzory, či na svojich lídrov? Tak do čerta, nebojme sa, nemajme strach. Postavme sa, hovorme pravdu, koname ako skutoční lídri. Státisíce ľudí na Slovensku sa nebojí. Tisíce manažérov nemá strach. Tak prečo nie aj tí ostatní...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odsúdili prvých exministrov. Za nástenku dostali dlhoročné tresty Janušek a Štefanov

EXministri výstavby za SNS budú jediní odsúdení za kauzu nástenkový tender.

DOMOV

Najskôr profesionálna robota, neskôr musel Žiga hľadať výhovorky

Odmenu pre Bžána označil za nechutnú aj Fico.


Už ste čítali?