Štát trestá nevinných ľudí

Autor: Andrej Kiska | 11.12.2012 o 14:50 | Karma článku: 21,17 | Prečítané:  11970x

Štát systémovo zlyháva. Vidíme to každý deň. Krutosť tohto zlyhania obzvlášť cítíť u osamelých mamičiek, ktoré bojujú s rakovinou.

Zo žiadostí o pomoc za posledný mesiac:

Vierka, mama 6 ročného Samka - aktuálny príjem 177 eur mesačne. „Je ponižujúce, keď človek ochorie a od štátu sa pomoci nedočká. Som zúfalá a často si radšej nekúpim lieky, aby som mohla kúpiť niečo Samkovi".

Zuzana, mama 17 ročného Mateja - príjem 195 eur mesačne. „S manželom sa rozvádzam, nedáva mi ani cent. Sťahujem sa k svojej mame do trojizbového bytu, kde už býva sestra so synom a aj môj brat. Svojmu synovi som ale sľúbila, že budem bojovať".

Renáta, mama 17 ročnej Alice - príjem 212 eur mesačne a k tomu 170 eur výživné. „Je strašné, keď človek vážne ochorie, má zrazu oveľa vyššie výdavky, ale štát mu dá minimálny príjem.  Z čoho mám dať dcére na stužkovú, na zimnú bundu? Jeme iba zemiaky a cestoviny. Chýbajú jogurty, ovocie, zelenina... "

Čo k tomu dodať? Je neprípustné, aby sa choroba stala dôvodom absolútnej chudoby a z nevinných ľudí  pomaly urobila bezdomovcov.

So štátom sme pritom urobili dohodu: budeme platiť dane a odvody a štát sa o nás v čase núdze postará. A platíme stále viac a viac.

Ak však štát nedokáže plniť svoju základnú funkciu, ochranu svojich občanov, zlyháva. A je jedno či ide o chudobu, zdravotnú starostlivosť alebo spravodlivosť pred súdmi.

Zlyhania štátu v prípade Renáty, Zuzany a Vierky sú len špičkou ľadovca. Ukazujú nielen to, ako dnešným politikom záleží na jednotlivcovi, poukazujú aj na hlbší problem. Problém zodpovednosti a ochoty politikov riešiť problémy nás, občanov.

 

Alica.jpg

Pani Renáta z Humenného s dcérou Alicou

Fotku uverejňujem s jej súhlasom. Napísala mi po telefonáte:"To, čo naozaj cítim a čo pre mňa pomoc vašej organizácie znamená, sa slovami nedá vyjadriť". Pani Renáta, bojujte! My budeme bojovať tiež. Aj za Vás.

 

Andrej Kiska

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?