Sme hrdí na Slovensko, ale nechceme tu žiť

Autor: Andrej Kiska | 20.11.2012 o 13:11 | (upravené 20.11.2012 o 13:32) Karma článku: 18,28 | Prečítané:  25010x

Vyše dvadsať rokov od nežnej revolúcie opäť čakáme, že niekto vyjde do ulíc. Pozeráme sa z okien, sledujeme internet a televíziu, či niekto nezačne štrngať kľúčmi a žiadať zmenu. Pozeráme sa ale márne.

Sme hrdí na našu krajinu. Podľa prieskumu agentúry FOCUS je viac ako 70% z nás hrdých na to, že sme občanmi Slovenska. Sme hrdí na jeho krásu. Na milých, pohostinných a pracovitých ľudí.

Naša hrdosť naráža ale na základný problém. Sme hrdí, ale nechceme na Slovensku žiť. Podľa agentúry GFK by polovica z nás rada žila v inom štáte. Medzi mladými znechutenie dosahuje takú mieru, že zo Slovenska by odišlo skoro 70%. Viac ako dve tretiny mladých ľudí by sa zo Slovenska odsťahovalo!!

Prečo je to tak? Čo sa počas našej 23-ročnej slobody stalo?

 

Problémom je ekonomika a morálka

Podľa prieskumu agentúry FOCUS  viac ako 65% z nás chce zmenu kultúry našej politiky, chce novú, prosperujúcu ekonomiku a voľné pracovné miesta. A skoro všetci chceme spoločnosť, kde sa za korupciu ide do väzenia a slušnosť je  samozrejmá norma správania sa.

Podľa Svetového ekonomického fóra sa Slovensko prepadlo  z pohľadu konkurencieschopnosti z 37. miesta (r. 2006) na dnešné 71. miesto! Za nami z Európskej únie sú už len Rumuni a Gréci. Česi skončili na 39. mieste. Dôvody nášho pádu? Nízka vymožiteľnosť práva, zlá kvalita vzdelávacieho systému, byrokracia, klientelizmus, korupcia.

Slovensko zaspalo na vavrínoch. Po úspešných rokoch reforiem a priťahovania investorov nastalo obdobie úpadku a podnikateľského temna posilneného krízou.

Ak špičkové firmy začínajú obchádzať Slovensko, tak naši špičkoví ľudia idú za nimi. Keď zahraničné spoločnosti presúvajú svoje riadenie zo Slovenska do Prahy, Viedne alebo Varšavy, tak naši najlepší ľudia idú tam. Ak nevytvárame podmienky pre našich podnikateľov, možnosti pre vznik nových ESET-ov, tak odčerpávame zo Slovenska to najcennejšie, čo máme. Našu budúcnosť. Tak málo mám krve a ještě mi teče z úst - plakal známy básnik a my plačeme s ním...

 

Čestní a schopní politici

Pre mnohých z nás sa možno javí jednoduchšie odísť do inej krajiny "na hotové", kde si občania za dlhé roky dokázali slušnosť a spravodlivosť presadiť. Je však správne rezignovať na slušný život doma? Čo zostane zo Slovenska, keď väčšina schopných ľudí odíde? Čo musíme spraviť, aby naše deti chceli žiť vo svojej rodnej krajine?

Odpoveď je jednoduchá a komplikovaná zároveň. Po rokoch sklamania pre mnohých možno absurdná. Musíme nájsť čestných a schopných politikov.Takých, ktorí svoju úlohu budú chápať ako službu ľuďom.

Čestnosť ide ruka v ruke so slušnosťou, s kultúrou a odstraňuje korupciu.

Schopnosť a kompetentnosť rieši ekonomické a sociálne problémy.

 

Zmena je na nás

Kto ale nájde a do politiky pritiahne tých čestných a schopných ľudí? Pritom na Slovensku sú takýchto ľudí tisíce.

Odpoveď je znovu jednoduchá a komplikovaná zároveň. Musíme to  zabezpečiť my sami. My, ktorí chceme, aby naše deti práve tu na Slovensku chceli žiť, tvoriť a pracovať.

Musíme sa angažovať a  hovoriť nahlas, čo nám vadí.

Musíme vyzvať a podporiť schopných  a čestných ľudí, aby sa angažovali. Na každej úrovni. Od miestnej cez krajskú až po tú najvyššiu, parlamentnú.

Máme pred sebou niekoľko volieb. Regionálne, prezidentské a v roku 2016 tie najdôležitejšie - parlamentné. Dostať do politiky čestných a schopných ľudí nie je beh na krátku trať. Je to dlhý maratón, kde na záver nevíťazí rýchlosť, ale sila a stabilita. A tie Slovensku môžeme dať len my sami. Tým, že sa za každej situácie postavíme proti korupcii. Doma, vo svojej obci, vo svojom meste. Tým, že sa zbavíme strachu a pocitu bezmocnosti. Tým, že presvedčíme schopných a čestných ľudí, aby sa politiky nestránili.

Slovensko bude vždy iba také, akí sme my sami. Robíme si ho na svoj obraz. Nespraví to za nás nikto iný. A nikto iný nebude na vine, ak sa nám to nepodarí. Iba my sami a naša ľahostajnosť. Celú Európu zachvátila vlna straty ideálov a sklamania. Práve teraz máme šancu ukázať, že my to nevzdáme. A možno sa o pár rokov bude o Slovensku zase hovoriť v superlatívoch.

 

Andrej Kiska

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?