Päťtisíc eur mesačne. Už môžem zomrieť!

Autor: Andrej Kiska | 17.7.2012 o 10:49 | (upravené 17.7.2012 o 14:27) Karma článku: 20,52 | Prečítané:  21317x

Vyskúšal som poprosiť o pomoc úspešných. Miliardárov a milionárov. Majú len veľa peňazí a veľa slov, alebo majú aj veľké srdce?

Dobrého Anjela sme s kamarátom Igorom Brossmannom vytvorili spontánne. Postavili sme si zásady transparentnosti, spísali etický kódex a pustili sa do toho. Chceli sme pomáhať. Netrápilo nás, či peniaze a energiu, ktorú do toho dávame, vydržia krátko alebo dlho.

Teraz, po šiestich rokoch, sa ale situácia mení. Dobrý Anjel sa stal najväčšou nefiremnou charitou na Slovensku. Pre rodiny s deťmi, ktoré bojujú so zákernou chorobou, každý mesiac vyzbiera a do posledného centu prerozdelí skoro tristo tisíc eur.

Ale z milióna eur, ktoré som daroval na financovanie réžie už ostalo len dvesto tisíc. Pravdaže rád dám ďalšie peniaze. Moje peniaze sa však niekedy minú a aj ja raz určite zomriem. Ako ďalej?

Pozn.Za minulý rok Dobrý Anjel vyzbieral a do posledného centu tritisíc rodinám prerozdelil 3,4 milióna eur. Na réžiu potreboval zhruba 180-tisíc eur. Marketing, mzdy, poštovné... To predstavuje 5,3 percenta z hodnoty prerozdelených peňazí (ale ako spomínam, réžia  je hradená z iných zdrojov, nie z príspevkov darcov). Réžia pod 10 percent sa vo svete považuje za výborné číslo. Počet zamestnancov: 4

Som optimista, verím v dobro v ľuďoch. Začal som hľadať medzi úspešnými...

Minulý rok som napísal viac ako osemdesiatim najbohatším ľuďom Slovenska osobnú prosbu, aby pomohli. Sumou niekoľko desiatok alebo stoviek eur mesačne. Ozvali sa piati. Zapojili sa dvaja.

Môj pocit optimizmu klesol. Asi pomáhajú niekomu inému - upokojoval som svoje negatívne myšlienky.

Ďalší pokus. Oslovil som tisíc úspešných ľudí. Nie miliardárov, ale dosť bohatých na to, aby Dobrému Anjelovi mohli pomôcť. Odozva: Deväť.

Som absolútne naivný blbec. Iné vysvetlenie som nemal...

Časom som však pochopil dve veci:

1. Byť úspešný neznamená automaticky byť ochotný pomáhať. Medzi úspešnými ľuďmi sú proste ľudia dobrí, ale aj tí druhí. Tak, ako medzi nami všetkými.

2. Aj pri hľadaní dobrých ľudí netreba zabúdať na staré pravidlo. Dobré veci sa nerodia rýchlo. Treba ísť a ísť a ísť...

A tak som išiel ďalej. Nasadol do auta, stretával sa s ľuďmi, vysvetľoval a prosil. Počet úspešných a ochotných pomôcť začal rásť. Nie zo dňa na deň. Ale mesiac po mesiaci sa pridalo viac a viac ľudí. Dnes ich je viac ako sto.

Ostávam optimistom.

Jeden z tých úspešných, ktorého si veľmi vážim, podpísal nedávno prísľub vo výške päťtisíc eur mesačne. Tento týždeň prišla prvá platba. Päťtisíc eur  doplnilo mozaiku. Dobrý Anjel dokáže dlhodobo a bez mojej finančnej pomoci doručovať peniaze darcov do posledného centu.

Sen sa naplnil. Už môžem zomrieť! :) Ale nie, to nechcem - je tu totiž ešte stále straaašne veľa práce.

 

Andrej Kiska

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?