Vláda, jej istoty a nezamestnanosť

Autor: Andrej Kiska | 13.2.2013 o 11:58 | (upravené 13.2.2013 o 16:13) Karma článku: 26,66 | Prečítané:  3449x

Robert Fico skonštatoval opätovne neschopnosť vlády v diskusii s Jánom Fígeľom pre TA3: „Nemáme v rukách nástroje, ktoré môžu okamžite znížiť nezamestnanosť". Robert Fico nikdy nezamestnal žiadneho človeka. Nevyskúšal si na vlastnej koži, čo to znamená založiť a riadiť vlastnú spoločnosť, prijať zamestnancov. Byť zodpovedný nielen za nich, za to, aby mali prácu, ale aj za ich rodiny, za ich deti.

Nie každý môže podnikať. Niekto musí aj vládnuť. Ak už teda vládne, mal by si dať tú námahu a rozprávať sa s tými, ktorí berú na seba celú ťarchu tvorby pracovných miest. Ten, kto vládne, by sa mal radiť s tými, kto tie pracovné miesta tvorí - so zamestnávateľmi.

To ale vláda nespraví. Musela by totiž prestať hrať hru na dobré ľavicové a zlé pravicové riešenia a prijímať riešenia správne. Je jednoduchšie vyhovárať sa na krízu v EU ako priznať svoje chyby.  Vytvoril som tisíce pracovných miest a vždy som pozorne vnímal ako sú nastavené pravidlá hry. Ak Fico tvrdí, že nemá v rukách nástroje, tak je buď neschopný alebo klame.

Má v rukách mnoho nástrojov.

Keby počúval tých, ktorých by mal, vedel by čo spraviť, aby sa na Slovensku znížila sa nezamestnanosť. ( Analýzy PwC a Forbes ) Zamestnávatelia - podnikatelia a riaditelia významných slovenských spoločností hovoria jasne a priam denne o to vládu žiadajú:

Zlepšiť vymožiteľnosť práva

Podporiť rozvoj kvalifikovanej pracovnej sily

Spružniť zákonník práce

Znížiť byrokraciu

Zaviesť stabilné a jednoduché dane a odvody

Každý jeden z týchto bodov vie vláda okamžite ovplyvniť, pomôcť zamestnávateľom a tým aj vytvárať pracovné miesta. Má to ale jeden háčik. Vláda by musela priznať, že bohatým brať totiž vôbec nemusí znamenať, že chudobní dostanú viac. Môže to naopak znamenať, že tí chudobní prídu aj o najdôležitejšiu istotu, ktorú majú. O svoju prácu.

Andrej Kiska

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?