Vláda, jej istoty a nezamestnanosť

Autor: Andrej Kiska | 13.2.2013 o 11:58 | (upravené 13.2.2013 o 16:13) Karma článku: 26,66 | Prečítané:  3444x

Robert Fico skonštatoval opätovne neschopnosť vlády v diskusii s Jánom Fígeľom pre TA3: „Nemáme v rukách nástroje, ktoré môžu okamžite znížiť nezamestnanosť". Robert Fico nikdy nezamestnal žiadneho človeka. Nevyskúšal si na vlastnej koži, čo to znamená založiť a riadiť vlastnú spoločnosť, prijať zamestnancov. Byť zodpovedný nielen za nich, za to, aby mali prácu, ale aj za ich rodiny, za ich deti.

Nie každý môže podnikať. Niekto musí aj vládnuť. Ak už teda vládne, mal by si dať tú námahu a rozprávať sa s tými, ktorí berú na seba celú ťarchu tvorby pracovných miest. Ten, kto vládne, by sa mal radiť s tými, kto tie pracovné miesta tvorí - so zamestnávateľmi.

To ale vláda nespraví. Musela by totiž prestať hrať hru na dobré ľavicové a zlé pravicové riešenia a prijímať riešenia správne. Je jednoduchšie vyhovárať sa na krízu v EU ako priznať svoje chyby.  Vytvoril som tisíce pracovných miest a vždy som pozorne vnímal ako sú nastavené pravidlá hry. Ak Fico tvrdí, že nemá v rukách nástroje, tak je buď neschopný alebo klame.

Má v rukách mnoho nástrojov.

Keby počúval tých, ktorých by mal, vedel by čo spraviť, aby sa na Slovensku znížila sa nezamestnanosť. ( Analýzy PwC a Forbes ) Zamestnávatelia - podnikatelia a riaditelia významných slovenských spoločností hovoria jasne a priam denne o to vládu žiadajú:

Zlepšiť vymožiteľnosť práva

Podporiť rozvoj kvalifikovanej pracovnej sily

Spružniť zákonník práce

Znížiť byrokraciu

Zaviesť stabilné a jednoduché dane a odvody

Každý jeden z týchto bodov vie vláda okamžite ovplyvniť, pomôcť zamestnávateľom a tým aj vytvárať pracovné miesta. Má to ale jeden háčik. Vláda by musela priznať, že bohatým brať totiž vôbec nemusí znamenať, že chudobní dostanú viac. Môže to naopak znamenať, že tí chudobní prídu aj o najdôležitejšiu istotu, ktorú majú. O svoju prácu.

Andrej Kiska

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.

KOMENTÁRE

Fico ako Trump. Nekorektný a ukričaný

Šéf Smeru oznámil, že politická korektnosť na Slovensku končí.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?