Politickí nominanti. V súkromnej firme by nemali šancu

Autor: Andrej Kiska | 18.12.2012 o 10:23 | (upravené 18.12.2012 o 12:33) Karma článku: 22,34 | Prečítané:  3457x

"Chlapi, nedáte si poldeci?" O deviatej hodine ráno nás víta riaditeľ úradu práce a sociálnych vecí v malom okresnom mestečku na západe Slovenska. Pracovný stôl je prázdny, žiaden spis, žiaden papier. Počítač vypnutý, klávesnica zasunutá.

Spolu s kolegom sme sa prišli poradiť ako pomôcť niektorým rodinám z regiónu. Zistiť, na čo majú nárok a na čo nie. Že to bude trapas, som začal tušiť, už keď sme si dojednávali stretnutie cez jeho sekretárku, ktorá tam pracuje skoro desať rokov. "Navrhujem vám, aby ste sa stretli s vedúcou odboru, viete náš pán riaditeľ je tu ešte len niekoľko mesiacov a neviem, či vám bude vedieť poradiť".

Nemýlila sa. Pán riaditeľ nám nevedel poradiť absolútne nič. Ani poriadne netušil, čo sa ho pýtame. Našťastie vedúca odboru, ktorú potom zavolal, presne vedela, čo potrebujeme vedieť. Aby však dokázal svoju autoritu, tak pán riaditeľ aspoň dvakrát poriadne zvozil sekretárku. Raz preto, lebo nemala chladenú minerálku, druhýkrát preto, lebo kávu sme dostali v rozdielnych šálkach.

Vždy keď sa menia vládnuce strany, nastane sťahovanie úradníkov.  Úrady, štátne podniky, nemocnice. Riaditelia, predstavenstvá, dozorné rady...  Tisíce ľudí musia dostať niečo za odmenu. Vernosť a správne politické tričko jasne víťazia nad profesionalitou - manažérskymi schopnosťami a odbornosťou. Česť a uznanie patrí výnimkám. Tých je ale žalostne málo.

Štyri roky od volieb do volieb je pre niekoho krátka doba. Z pohľadu nás, občanov, niekedy príliš dlhá. Pamätný výrok nemenovaného ministra hospodárstva: "Kým nebudem mať vo vrecku 100 miliónov korún, tak ma stadiaľ nikto nevykopne", mi stále znie v ušiach.

Korupcia je ťažký problém našej spoločnosti. Nekompetentnosť a neschopnosť tisícov politických nominantov v spojení s korupciou je devastujúca. Problém ale nevyrieši chytenie a vyhodenie jednotlivca, problém vyrieši systémová zmena.

Na cestu domov nám pán riaditeľ zaprial "veľa šťastia a úspechov v našej tak užitočnej práci". A ja som si v duchu zaprial kompetentných ľudí vo vedení úradov a jasné pravidlá, ktoré umožnia spravovať miliardový majetok nás všetkých len skutočným profesionálom. Čestným a schopným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

EKONOMIKA

Poľské vajcia so salmonelou na Slovensko neprišli, tvrdia veterinári

V Česku zakázali predaj miliónov vajec.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?